Aplikace zajišťovacího účetnictví v energetických společnostech

Společnosti obchodující na energetických trzích přicházejí s derivátovými kontrakty do styku na denní bázi. Ocenění derivátů může způsobovat rozkolísání výsledků společností, které neodpovídá skutečnému řízení rizik. Jedním ze způsobů, jak sladit řízení rizik s prezentací výsledků obchodování ve finančních výkazech, je aplikace zajišťovacího účetnictví.

Vladimír Dvořák

Cílem tohoto kurzu je představit možnosti aplikace zajišťovacího účetnictví v rámci specifik energetického trhu.

• Zaměstnancům oddělení financí, plánování, treasury či řízení rizik ve společnostech z energetického sektoru (výroba a prodej elektřiny, plynu, emisních povolenek)
  • Zaměstnancům účetních či controllingových oddělení, kteří se podílejí na přípravě účetních závěrek podle českých předpisů i IFRS
  • Zaměstnancům, kteří se podílejí na přípravě podkladů pro zajišťovací účetnictví

• Shrnutí konceptu zajišťovacího účetnictví a jeho aplikace v energetickém sektoru
  • Aplikace zajišťovacího účetnictví pro energetické komodity podle specifik obchodního modelu společnosti
  • Dokumentace
  • Efektivita zajištění
  • Způsob aktualizace testu efektivity, rozpouštění výsledků zajištění do výsledovky
  • Účetní zachycení a prezentace ve výkazech

• Pochopíte možnosti a požadavky pro vedení zajišťovacího účetnictví pro elektřinu, plyn, povolenky (včetně zajištění spreadů)
  • Naučíte se sami testovat efektivitu či sestavit dokumentaci k zajišťovacímu účetnictví
  • Lépe porozumíte efektu ze zajištění a dopadu neočekávaných událostí (ukončení zajištění z titulu převedení na likvidní trhy, změny ve výrobě/spotřebě, převod mezi burzovními a OTC kontrakty)

ŠKOLENÍ BUDE PROBÍHAT PREZENČNÍ A ON-LINE FORMOU.