IFRS 16: vykazování nájemních smluv – složitější otázky

Toto školení je pro Vás vhodné, pokud rozumíte základním principům vykazování nájemních smluv podle IFRS, ale hledáte odpovědi na specifické otázky.

Lenka Zatylnyjová

Toto školení je pro Vás vhodné, pokud rozumíte základním principům vykazování nájemních smluv podle IFRS, ale hledáte odpovědi na specifické otázky tohoto typu:

• Co dělat, pokud se změnily plány společnosti v souvislosti s pronajímaným majetkem?
  • Jak stanovit diskontní sazbu a může být pro všechny společnosti ve skupině stejná?
  • Je tato smlouva vůbec smlouvou nájemní? Neobsahuje smlouva na poskytování služeb (outsourcing) složku představující nájem?
  • Co dělat, pokud je smlouva uzavřena na dobu neurčitou?
  • Co dělat, pokud byl uzavřen dodatek k nájemní smlouvě (změna doby trvání, změna v pronajímané věci)?
  • Společnost prodala majetek a následně si ho pronajala, co s tím?
  • Co je nutné o nájmech vykázat v účetní závěrce?

• Zaměstnancům společností, které reportují do skupiny podle IFRS nebo připravují účetní závěrku podle IFRS
  • Finančním ředitelům
  • Účetním účtujícím o majetku pořízeném formou nájmu
  • Pracovníkům controllingu připravujícím finanční plány nebo interpretujícím výsledky
  • Vedoucím pracovníkům, kteří rozhodují o způsobu pořízení dlouhodobého majetku a konstrukci nájemních smluv
  • Všem, kteří potřebují porozumět logice vykazování nájmů podle IFRS (investoři, finanční analytici apod.)

• Stanovení doby nájmu u smluv na dobu neurčitou
  • Stanovení diskontní sazby
  • Příklady: dopady změn odhadů
  • Příklady: dopady změn smluv