Procesní problematika přechodu na IFRS, řešení konsolidace, přechod na jinou funkční měnu

Školení má tři nezávislé části, na které se můžete přihlásit samostatně nebo v libovolné kombinaci. Zorientujete se v procesních i finančních příležitostech a úskalích spojených s tak významnými změnami, jako jsou přechod na IFRS, první konsolidace nebo systémová změna jejího zpracování či přechod na jinou funkční měnu.

• Finančním ředitelům.
  • Vedoucím pracovníkům a managementu.
  • Dalším klíčovým osobám, které rozhodují o strategických záležitostech společnosti.

Přechod na IFRS

• Trendy a důvody přechodu na IFRS: financování, globalizace ekonomiky.
  • Procesní řešení přechodu – vedení společnosti, finanční oddělení, IT oddělení.
  • Oběh informací.
  • Příklady základních rozdílů mezi Českými účetními standardy a IFRS v souvislosti s nároky na jednotlivé úrovně vedení a pracovníky společnosti se zaměřením na přílohu.
  • Technické provedení přechodu (účetní systém, Excel).

Procesní řešení pro konsolidaci

• Povinnost konsolidovat.
  • Nároky na vedení společnosti, finanční oddělení, IT oddělení.
  • Systémová řešení a jejich výhody a nevýhody (Excel, Eureka, Tagetik).
  • Nákladová kalkulace systémového řešení pro lidské zdroje, oběh informací asoftwarové řešení.

Přechod na jinou funkční měnu

• Pravidla funkční měny a důvody přechodu na jinou funkční měnu.
  • Varianty přechodu (např. jeden vs. dva účetní okruhy a jejich modifikace).
  • Rizika při daných variantách (např. pokuta od finančního úřadu, nesprávné výstupy).
  • Proces přechodu v závislosti na zvolené variantě.
  • Nákladnost a přínosy řešení (lidský faktor, software, užitná hodnota informací, riziko chyby).

• Budete schopni efektivně řídit přechod vaší společnosti na IFRS či na jinou funkční měnu.
  • Dokážete identifikovat procesní rizika a nedostatky při přechodu na IFRS či při plánování první konsolidace ve vaší společnosti.
  • Porozumíte nákladnosti a přínosům jednotlivých řešení přechodu na IFRS či na jinou funkční měnu nebo při první konsolidaci.