Minimální korporátní povinnosti a odpovědnost jednatelů a členů představenstev

Rekodifikace v mnoha ohledech zpřísnila odpovědnost jednatelů s.r.o. a členů představenstev a.s. Po konci účetního období se řada společností zaměřuje na účetnictví a daně, stranou však zůstávají ostatní právní povinnosti členů statutárních orgánů. Jaké je minimum každoročních právních kroků, které nelze opomenout?

• Jednatelům s.r.o., členům představenstev a.s.
  • Vrcholovému managementu společností
  • Tajemníkům společností, podnikovým právníkům, vedoucím pracovníkům firem, kteří se ve své každodenní praxi zabývají problematikou corporate governance.
  • Dalším osobám podílejícím se na přípravě korporátní dokumentace a chodu společnosti.

• Vymezení role člena statutárního orgánu a pojem péče řádného hospodáře.
  • Práva a povinnosti člena statutárního orgánu vůči ostatním orgánům společnosti.
  • Právní "year-end" procedury související s vedením účetnictví, schvalováním účetních závěrek, rozdělením zisku (záloh na dividendu)/úhradou ztráty.
  • Příprava základní právní dokumentace a podkladů pro valnou hromadu.
  • Zpráva o vztazích – její nezbytnost a povinné náležitosti.
  • Aktualizace informací v obchodním rejstříku - co a kdy založit do sbírky listin.
  • Odpovědnost za dluhy společnosti.
  • Negativní hospodářský výsledek, úpadek, insolvence (včetně možného vyloučení z výkonu funkce).
  • Důsledky porušení zákonem stanovených povinností.

• Seznámíte se s rolí a odpovědností jednatele a člena představenstva z právního pohledu.
  • Získáte souhrnný přehled praktických informací o každoročních povinnostech a úkolech.
  • Připomenete si náležitosti základních korporátních dokumentů a lhůty, ve kterých je nezbytná jejich příprava.
  • Seznámíte se s možnostmi v případě pozitivního/negativního výsledku hospodaření.

Minimální korporátní povinnosti a odpovědnost jednatelů a členů představenstev